The Flower Kings

Hasse Fröberg

z Flower Power přeložil a doplnil Roman Procházka

datum narození: 4. ledna 1964
v TFK hraje na: kytary, zpěv

Hasse začal v raném věku docházet do hodin kytary a bicích a již v patnácti letech účinkoval v několika místních popových a rockových kapelách.

V roce 1983 založil heavyrockovou skupinu "Spellbound", pro níž spolu s kytaristou Jockem Marshem psal většinu skladeb. Kapela nahrála dvě alba: "Breaking the Spell" (prosinec 1984) a "Rocking Reckless" (prosinec 1985). Množství dalšího nevydaného materiálu zůstávalo dlouhou dobu v archívech, dokud v nedávné době nespatřilo světlo světa jako album "Hidden Treasures". To však bylo určeno pouze pro japonský trh.

Spellbound se rozpadli v roce 1988. Hasse se zúčastnil turné s "komickými rockery" 70. let Highway Stars a založil vlastní kapelu Solid Blue, která během let 1993 až 1995 odehrála v rodném Švédsku mnoho koncertů. Skupina vydala v říjnu 1994 na labelu Foxtrot Records album "Volume III" ("Volume II" obsahuje dema a o "Volume I" se uvažuje), které bylo po autorské stránce především Hasseho dítětem. Ten se na této přímé rock'n'rollové desce ujal také většiny vedoucích vokálů.

Jako hlavní zpěvák a skladatel se Hasse dodnes angažuje také v Barrelhouse, kapele, která pokračuje v hardrockové tradici Led Zeppelin. Šťastlivci, kteří měli možnost zúčastnit se některého z neformálních fanouškovských koncertů, už vědí, jak úžasnou verzi "No Quarter" Hasse s touto kapelou zpívá.

Do styku s The Flower Kings přišel Hasse poprvé už v roce 1994, kdy jej Roine Stolt pozval, aby nazpíval několik skladeb pro jeho sólové album "The Flower King". O dva roky později s Roinem spolupracoval znovu, tentokrát již na albu pod hlavičkou TFK - "Retropolis". Ještě téhož roku - během nahrávání "Stardust We Are" - mu bylo ve skupině nabídnuto stálé místo a poprvé na pódiu se se svou novou domovskou kapelou objevil v květnu 1997.

Hasseho vysoko položený hlas a harmonický zpěv je nyní pevnou součástí a jedním z poznávacích znamení hudby The Flower Kings. Čas od času přispěje do repertoáru skupiny také vlastní písní - jednou z favoritek mezi fanoušky je roztomilá "Magic Pie" ("Flower Power").

Jako pikantní zajímavost se traduje, že ačkoliv je Hasse jediným ze členů TFK, který má také "normální" zaměstnání (pracuje na Stockholmském letišti a během turné si musí brát neplacené volno), odehraje díky množství revivalových a kabaretních skupin, se kterými vystupuje, během roku více koncertů, než všichni ostatní členové TFK dohromady...

Hasseho diskografie mimo The Flower Kings:
Barrelhouse
singl "Far Away / Come on Down" (1979)
Spellbound
studiové album "Breaking the Spell" (1984, jap.reedice 1997)

1. Seducer 2. Love Taker
3. Burning Love 4. Crack up the Sky
5. Hooked on Metal 6. Raise the Roof
7. Passion Kills 8. Loud & Dirty
9. Piece of My Heart 10. Rock the Nation


Spellbound
studiové album "Rocking Reckless" (1985)

Obal alba není k dispozici.
1. Rockin' Restless
2. My Kinda Girl
3. Love on the Run
4. Drinking Alone
5. Shot of Love
6. Streetprowler
7. Dying for Your Touch
8. Mistreated Heart
9. Heat It Up
10. Sing You Goodbye
8. Loud & Dirty
9. Piece of My Heart
10. Rock the Nation


Solid Blue
album demonahrávek "Volume II"
Solid Blue
studiové album "Volume III"
 
Designed by ix99