Porcupine Tree

Stevenův komentář k "Voyage 34"

Protože "Voyage 34" následovala po "On the Sunday of Life...", ale před "Up the Downstair", dala se od ní očekávat významná změna stylu. Po nostalgii prvního alba jsem po zralé úvaze došel k závěru, že jediný způsob, jak by Porcupine Tree mohli vydržet déle než jednu jedinou desku, je vložit do projektu silný prvek současnosti.

"Voyage 34" byla původně nahrána jen jako další skladba pro "Up the Downstair", v té době plánovaného jako dvojalbum. Když ji ale slyšeli v Delerium Records, chtěli ji vydat ve formě singlu.

Byla to éra "ambientní" hudby a The Orb byli zrovna na špici. Líbilo se mi, co dělali, ale chtěl jsem zkusit přidat tam víc kytary a udělat pořádně dlouhou skladbu. A stalo se, že jsem zrovna od Richarda Allena (z Delerium) dostal pásku s nahrávkami několika desek propagujících či naopak varujících před LSD. Mezi nimi jsem našel falešný dokument o třicátém čtvrtém tripu jistého Briana. Ta story přímo volala po tom, abych ji použil jako vyprávěnou kostru skladby, na níž jsem pracoval.

Z "Voyage" se stal kultovní indie hit a vlastně poprvé pořádně upozornil na jméno Porcupine Tree. Poptávka po něm dosáhla takových rozměrů, že byl o dva roky později znovu vydán spolu s bonusovým dvanáctipalcovým singlem obsahujícím remix z dílny Astralasie - party hrající ambientní techno. Také je to dodnes jeden z nejdelších singlů, které kdy vyšly (myslím, že delší je jenom "Blue Room" od The Orb).

Ten kytarový rif, který mnozí považují za sampl Pink Floyd, byl ve skutečnosti inspirován albem "Inventions for Electric Guitar" od Ash Ra Tempel. Ale počítám, že tuhle desku asi moc lidí nezná.

Designed by ix99