Porcupine Tree

Stevenův komentář k "On the Sunday..."

"On the Sunday of Life..." ve skutečnosti není albem v tradičním smyslu - já osobně na něj stále pohlížím spíše jako na kompilaci materiálu z dříve nahraných a vydaných kazet. Fanoušci, kteří se k Porcupine Tree dostali až později, budou pravděpodobně mít docela potíže s porozuměním stylu této desky - s výjimkou jedné nebo dvou skladeb tu totiž nenaleznete nic, co by se pozdějším PT byť vzdáleně podobalo.

Určitým způsobem je však právě "On the Sunday of Life..." deskou, kterou mám nejraději. Je to debut, který mapuje všemožné směry, kterými jsem se mohl nadále ubírat, a drží dohromady právě díky rozdílnosti jednotlivých tracků. Skutečnost, že "Radioactive Toy" se duchu budoucích PT blíží mnohem více než třeba "Jupiter Island" a že řada našich současných příznivců nedokáže "Jupiter Island" ani její sesterskou skladbu "Linton Samuel Dawson" vystát, neznamená, že bych měl tyto písně méně rád. Ostatně, když jsme v roce 1997 naše první dvě desky připravovali pro remaster, měl jsem s "On the Sunday..." méně problémů - pravděpodobně proto, že téměř vůbec neovlivnila to, co jsme s Porcupine Tree dělali později, a mohl jsem ji tedy poslouchat s mnohem menším negativním zaujetím.

Na albu je ke slyšení mnohem více psychedelie než na našich následujících nahrávkách. "Jupiter Island" byla nahrána poté, co jsem slyšel "Bike Ride to the Moon" od Dukes of Stratosphear.

S výjimkou "Radioactive Toy", kterou jsem kvůli této desce nahrál znovu, byla většina věcí na "On the Sunday of Life..." složena, aniž bych sebeméně uvažoval o jejich komerčním vydání. Vznikaly pro mé osobní potěšení v době, kdy jsem zrovna nebyl tvrdě zaměstnán v NO-MAN, což byl v té době můj hlavní hudební projekt. Všechny byly nahrány i smíchány během několika málo hodin (a některé dokonce během jediné hodiny) na čtyř-, osmi- a šestnáctistopých magnetofonech. V té době jsem pracoval tím způsobem, že jsem rychle vyprodukoval ohromné množství muziky, nahrál jej na kazetu, tu jsem pak celou zase vymazal - a začal znovu. Z tohoto důvodu nikdy nebude možné album přemíchat, protože originální pásky prostě neexistují. Možná, že je to tak dobře...

Hudba na "On the Sunday of Life..." pochází ze dvou starších kazet: "Tarquin's Seaweed Farm" (1989) a "The Nostalgia Factory" (1991). Richard Allen z Delerium je původně chtěl obě vydat jako doubleelpíčka. Ale cítil jsem, že vybráním toho nejlepšího materiálu z obou nahrávek může vzniknout jedno, mnohem kvalitnější dvojLP (co se na "On the Sunday of Life..." nedostalo, nakonec skončilo na limitovaném cédéčku nazvaném "Yellow Hedgerow Dreamscape").

Další zajímavosti o této desce:

  • Přibližně polovina veškerého materiálu vznikla, ještě když jsem v osmdesátých letech chodil do školy, a jako důkaz mám doma stále schovaná dema, která jsem nahrál ve čtrnácti. Najdete mezi nimi songy jako "Jupiter Island", "Footprints" a "Linton Samuel Dawson". Písnička "Nine Cats" původně patřila do repertoáru školní kapely "Karma" (cca 1983-85).

  • Téměř všechny texty napsal Alan Duffy, kterého jsem v době vydání "On the Sunday of Life..." již řadu let neviděl, ale předpokládám, že je rád za honoráře, které mu chodí! Alan později založil manchesterský label Imaginary Records a vydával kapely jako The Mock Turtles a Cud.

  • Dalším hostem na tomto albu byl můj přítel Malcolm Stocks, který vlastně vůbec nebyl muzikantem, ale právě společně s ním jsem si vymyslel celou tu fiktivní historii Porcupine Tree. Proto je také jediným člověkem na světě, který zná význam toho jména (i když myslím, že už to možná zapomněl).

  • Tři tečky na konci názvu "On the Sunday of Life..." jsou záměrné a mají posluchače ponoukat, aby si sám doplnil celou větu.

  • Album nejdříve vyšlo v nákladu pouhých 500 výlisků (pozn. na jiném místě Steven uvádí, že jich bylo 1000), ale ty byly rozebrány během několika dní a Delerium proto rychle vydali CD verzi. V nemalé míře tomu napomohl DJ BBC Mark Randcliffe, který ve své show pouštěl "Radioactive Toy" stále dokola.

  • Mou osobní nejoblíbenější skladbou je "And the Swallows Dance Above the Sun".

Designed by ix99