Porcupine Tree

Stevenův komentář k "The Sky Moves Sideways"

Á...naše "progresivně rockové" album. Zájem progresivní komunity o Porcupine Tree byl až do vydání této desky prakticky nulový - byli jsme považováni spíše za space-rockovou kapelu, ale jakmile jsme složili titulní magnus opus pro toto album, byli jsme přeřazeni do škatulky s cedulkou "art rock". Kompozice "The Sky Moves Sideways" měla původně dosáhnout délky padesáti minut a tvořit celé album. To ovlivnilo i způsob, jakým jsem na ní pracoval. Ale postupně jsem začal zjišťovat, že to ve skutečnosti není až tak dobrá skladba, jak jsem doufal - rozhodně patří mezi jednu z nejvíce plagiátorských věcí, jaké jsem kdy složil. Myslím, že velká část srovnávání Porcupine Tree s Pink Floyd je založena právě na ní. Nakonec jsem se rozhodl, že bude lepší rozdělit ji na dvě části, a nahrál několik kratších písní, které jsem vložil mezi ně. Použil jsem i "Moonloop" z épíčka, které vyšlo o několik měsíců dříve, ale z jakéhosi podivného důvodu jsem vypustil "Stars Die" (o níž si dnes myslím, že je tou nejlepší věcí z této éry).

Bylo to také poprvé, co jsem pracoval s "živými" bicími. Verze "Moonloop", která se objevila na desce a (s niternými rozdíly) na épíčku, vznikla zkrácením původně čtyřicetiminutového jamu, k němuž jsem doplnil speciálně zkomponovaný závěr. Původně jsme do studia šli s úmyslem upravit skladbu "Men of Wood", ale ta se nakonec na album vůbec nedostala! Po zkušenostech z těchto sessionů jsem zjistil, že už nikdy nechci pracovat s naprogramovanými bicími...

Je dobře známo, že toto album nepatří mezi mé favority. Pokud mi někdo řekne, že má tuto desku nejraději, mohu vám garantovat, že se z něj vyklube velký fanda Pink Floyd. Nehledě na kvalitu materiálu, opravdu se mi nelíbí být hudebně spojován s jinou skupinou nebo snažit se zalíbit publiku dychtícím po již dříve definovaném druhu hudby. Smysl svého muzicírování vidím v něčem úplně jiném. Přesto - "The Sky Moves Sideways" je dodnes populární položkou našeho katalogu a pravděpodobně je to album, které jsem v jisté fázi svého hudebního působení prostě musel udělat. S postupem času mám z jeho existence stále lepší pocit.

Designed by ix99