Porcupine Tree

Stevenův komentář k "Up the Downstair"

Toto album bylo původně zamýšleno jako double, ale těsně před dokončením jsme vypustili skladby jako "Voyage 34", "The Joke's on You", "Phantoms" a "Cloud Zero" a jeho celkovou hrací dobu jsme tak zkrátili na 48 minut. Nepamatuju se, jaký byl hlavní důvod tohoto rozhodnutí, ale nahrával tomu samozřejmě fakt, že "Voyage 34" už vyšla na singlu - a pak, dvojalba jsou vždy velice drahá, těžko se prodávají a lidé bývají líní je poslouchat.

"Up the Downstair" mělo dokonalou formu a nádherně vyvažovalo vokální a instrumentální sekce. Řekl bych, že do určité míry se mi tuto rovnováhu nepodařilo znovu vystihnout až do "Lightbulb Sun". Album je významné také proto, že se na něm objevují tři čtvrtiny budoucí sestavy Porcupine Tree - Richard a Colin tu hostují každý v jednom tracku.

S poslechem originální verze tohoto alba mám už dnes docela problémy - kvůli automatickému bubeníkovi. Způsob, jakým jsem jej použil na první desce a na "Voyage" byl mnohem stylizovanější, ale tady jsem se snažil, aby zněl jako živý. Dopadlo to rozpačitě (v remasterované verzi "Up the Downstair", která vychází v roce 2005, proto Steven nahrazuje samply bicích novými tracky nahranými Gavinem Harrisonem - pozn. editora). Ale stále jsem pyšný na jednotlivé kompozice, které jsou podle mě nejsilnější ze všech čtyř prvních desek. Bohužel, produkce je trochu shazuje. "Fadeway" je jedna z nejlepších písní od PT vůbec.

Designed by ix99