Porcupine Tree

Stevenův komentář ke "Coma Divine"

Když jsme si uvědomili, že je na čase opustit Delerium Records a poohlédnout se po větší společnosti, došlo nám, že to pravděpodobně bude znamenat cca dvouletou přestávku v naší studiové práci. Navíc byl v našem kontraktu s Delerium požadavek na koncertní album. Zabili jsme proto dvě mouchy jednou ranou a rozhodli se připravit "Coma Divine", album, které představuje konec éry převážně instrumentálních Porcupine Tree. Některé skladby, které se na tomto živáku objevily (jako například "Moonloop" či "Not Beautiful Anymore"), se svému originálu podobaly jen vzdáleně. Byly využity spíše jako podklad pro dlouhé improvizace. Nikdy příště už u Porcupine Tree takový rozdíl mezi studiem a koncertem nenajdete. Důvod je nasnadě - mnohé ze skladeb, které jsme tehdy hráli, byly původně složeny jen pro jednoho studiového hráče - dlouho předtím, než vznikla kapela, která by se na nich mohla vyřádit.

"Coma Divine" bylo nahráno během tří večerů ve Frontiera v Římě (tehdy jsme tam mívali největší návštěvnost), ale z technických důvodů byly použitelné jen záznamy dvou z nich. K dispozici jsme měli téměř tři hodiny materiálu, ale protože vždycky dávám přednost kvalitě před kvantitou, rozhodli jsme se vybrat jen šlehačku a stvořit jedno, i když dlouhé CD. Zbylé tracky byly vydány jen pro členy fanklubu a v roce 2003 též na rozšířené doubleverzi. V zásobě máme i nahrávku "Voyage 34 (Phase 2)", která se jednoho dne může také někde objevit, a dále track, složený přímo pro toto album. Jmenoval se "Cryogenics" a byl velice slabý, proto jsme ho nepoužili.

Jediné, co jsme na nahrávce dodatečně upravovali (nepočítám-li mix), byl zpěv, který musel být nahrán kompletně znovu (byl ovšem dovolen jen jeden pokus...). Album jsme smíchali tak, aby znělo co možná nejlépe - snažili jsme se zachovat dynamiku živého vystoupení, ale zároveň si podržet čistotu a průzračnost zvuku. Zřejmě se nám to povedlo, protože mi už mnoho lidí řeklo, že je to jedno z nejlepších koncertních alb, jaká slyšeli.

Designed by ix99