Porcupine Tree

Stevenův komentář k "Lightbulb Sun"

Šlo o nejrychleji vyprodukované album z naší diskografie (vzniklo během tří měsíců a vyšlo jen 15 mědíců po vydání "Stupid Dream") a všichni jsme cítili, že to byl náš do té doby nejlepší počin. Při povrchním poslechu se může zdát, že jde o pouhé pokračování předchozí desky, ale ve skutečnosti je "Lightbulb Sun" mnohem intenzivnější - možná méně bezprostřední, ale určitě hodnotnější. Jako textař jsem dospěl do stavu, kdy jsem již nebyl schopný psát o abstraktních konceptech jako válka, náboženství, vesmír atd. Tyto písně jsou mnohem osobnější a emocionálně otevřenější. Trvalo dlouhou dobu, než jsem našel odvahu a zkušenosti, abych něco takového mohl napsat - mnohé z nich (obzvláště "Hatesong" a "Feel So Low") přímo přetékají negativními emocemi. Speciálně "Feel So Low" mě ve výsledku velmi potěšila, protože jsem odolal pokušení její text zjemnit a konečky nervů jsem nechal odhalené.

Po hudební stránce jsme se snažili posílit experimentální aspekty, jež se na "Stupid Dream" poněkud vytrácely. S Richardem jsem spolupracoval na vývoji několika ojedinělých klávesových zvuků - např. pozadí v "How Is Your Life Today?" či "hmyz" na konci "Russia on Ice". Poprvé se tu objevují také vlivy industriální a metalové hudby (všichni jsme v té době ujížděli na "The Fragile" od Nine Inch Nails). Krása kytarového sóla ve skladbě "Where We Would Be" (moje nejoblíbenější sólo) pramení z faktu, že bylo nahráno relativně přímo, bez oprav, a teprve posléze bylo prohnáno tolika deformačními a lo-fi procesy, že začalo znít nesoudržně a sykavě. Rify v "Russia on Ice" jsou čistý metal a jedno ze sól v "Hatesong" nazývám svým "kornovským sólem" - dolní struny jsou totiž tak podladěné, že je mohu ohýbat do několika dalších tónů.

Stejně jako na "Stupid Dream" i tady jsme barvy své hudby obohatili novými nástroji - banjem, dulcimerem, smyčci Davea Gregoryho a dalšími africkými a marockými instrumenty, které ze svých cest dovezl Colin.

"Lightbulb Sun" bylo prvním albem, které jsem cenil velmi vysoko i v době jeho dokončení - dokonce i B-strany a vynechané skladby se mi zdály příliš dobré na to, aby se na albu neobjevily. Bohužel jsme měli zakázáno překročit hodinovou délku.

Jediným bodem sporu byla skladba "The Rest Will Flow" - část kapely si velice přála ji na desku nedávat. Ale zdálo se nám, že natolik zní jako možný singl, že by bylo perverzní ji zahodit.

Mé nejoblíbenější tracky: "How is Your Life Today?", "Last Chance to Evacuate Planet Earth..." a "Feel So Low" (plus většina ostatních, mám-li být upřímný).

Designed by ix99