Pallas

Biografie

překlad: Roman Procházka

zdroj: www.insideout.de

Pallas vznikli v roce 1974 ve skotském Aberdeenu a původně se jmenovali Rainbow. Teprve poté, co kytarista Deep Purple Ritchie Blackmore založil vlastní kapelu stejného jména, bylo jméno změněno na Pallas. První stabilní sestava se sešla ke konci roku 1979 a tvořili ji Ronnie Brown (klávesy), Euan Lowson (zpěv), Niall Mathewson (kytary), Derek Forman (bicí) a Greame Murray (basa). Ronnie se k Pallas přidal jako poslední a jeho příchod znamenal na dlouhou dobu poslední změnu ve složení skupiny. Cesta k úspěchu a k vydání prvního alba však byla ještě dlouhá a trnitá a představovala opravdovou zkouškou soudržnosti a síly celého kolektivu.

zleva doprava Niall Mathewson (kytary), Alan Reed (zpěv), Graeme Murray (basa), Colin Fraser (bicí) a Ronnie Brown (klávesy)

Po té, co se EMI podařilo podchytit úspěch nově objevených Marillion, rozhodla se tato společnost podepsat smlouvu také s další podobnou kapelou - velice nadějnými Pallas. V té době kapela neúnavně koncertovala a získala výborné ohlasy v Sounds a Kerrang. První deskou, která skupině vyšla u EMI, bylo EP "Arrive Alive", které si kapela již dříve vydala nezávisle vlastním nákladem. Alba se prodalo úctyhodné množství a obsahovalo skladby, které byly favority živých vystoupení. První studiová deska Pallas, "The Sentinel" vyšla v roce 1984 a neprodukoval ji nikdo menší než Eddie Offord (známý ze spolupráce s Yes, ELP). Jde o koncepční album postavené na legendě o ztracené Atlantidě. Pallas na něm znějí o dost rockověji než jejich neoprogresivní současníci a album se stalo hitem jak mezi fanoušky, tak v tisku. Na podporu desky kapela podnikla relativně úspěšné turné po Spojeném království, postupně se však začaly objevovat problémy uvnitř skupiny samotné.

Ty v létě 1985 vyústily v rozchod s frontmanem Euanem Lowsonem. Kapela cítila, že již s tímto zpěvákem dosáhla všeho, co mohla. Aby se mohli pohnout dál, potřebovali někoho nového. Nevyhnutelně následoval inzerát v Melody Makeru a po mnoha konkurzech byla nalezena náhrada v osobě Alana Reeda. Nového zpěváka Pallas fanouškům představili na EP nazvaném "Knightmoves", které bylo neskutečně dobře přijato. Změna v sestavě se prokázala jako správný krok, který hudbě Pallas dodal vyspělejší vyznění. Následníkem Knightmoves se stala druhá dlouhohrající studiová deska skupiny - "The Wedge", která se v obchodech objevila roku 1986. Šlo již o mnohem vyšperkovanější záležitost a pokrok ve všech směrech, byť zněla poněkud komerčněji než "The Sentinel". Nechybělo podpůrné turné.

Konec osmdesátých let však pro Pallas znamenal začátek období "Ztracených roků". Slib třetího alba visel ve vzduchu, ale k jeho realizaci nedošlo třináct let. Mnozí se domnívali, že se kapela rozpadla, nicméně několik živých vystoupení a fanklubová nahrávka demoverzí nazvaná "Sketches" ukázala, že skupina je stále naživu. Nový materiál se objevil i na dvou výběrových CD vydaných holandským labelem SI Music a na tributovém albu k poctě Geoffa Manna (Twelth Night). Tento občasný záchvěv aktivity dával tušit, že se kapela snaží pokračovat, závazky jednotlivých členů a vzdálenosti mezi jejich domovy však způsobily, že se jen velice špatně scházeli na zkoušky a ke skládání nového materiálu. "Beat the Drum" konečně vyšlo v roce 1999.

Toto album signalizovalo návrat Pallas, a to ve skvělé formě. Cílem skupiny bylo nahrát desku, která by byla důstojným pokračovatelem prvních dvou studiových počinů, zároveň však chtěli stvořit nový "zvuk Pallas 90. let", čehož dosáhli využitím pokročilých technologií.

O dva roky později následovalo další album - "The Cross & the Crucible", které představuje návrat k progresivním kořenům ve formě devíti bombastických a imaginativních skladeb. Album bylo inspirováno člověkem a jeho schopností dosáhnout úžasných, překrásných věcí a zároveň tvořit nepředstavitelné zlo.

V roce 2003 přibyla do diskografie Pallas další významná položka - první DVD, nazvané "The Blinding Darkness".

Na podzim roku 2005 konečně vyšlo zbrusu nové album, nazvané "The Dreams of Men". Na jeho podporu vyráží kapela v lednu 2006 na turné.

Současná sestava:

Alan Graeme Ronnie Colin Niall

Diskografie:

Arrive Alive

 • CD, Inside Out Music IOMCD ??, 1999, SRN (celkový čas 73:57)
   
 • Arrive Alive CD

  Skladby pro album "Arrive Alive" byly zazna- menány v dubnu 1981 při vystoupení v Bungalow Bar ve skotském Paisley. V té době kapela poprvé dosáhla stabilní sestavy:

  Jde o první dlouhohrající desku (nikoliv však studiovou), kterou kapela vyprodukovala, a vyšla v nepřeberném množsví různých verzí. V dnešní době je v prodeji CD reedice vydaná Inside Out Music.

  1. Arrive Alive (live) (4:17)
  2. Five To Four (live) (10:11)
  3. Queen Of The Deep (live) (11:27)
  4. Flashpoint (live) (7:01)
  5. The Ripper (live) (14:42)
  6. Crown Of Thorns (studio) (9:25)
  7. Paris Is Burning (studio) (5:12)
  8. The Hammer Falls (studio) (5:20)
  9. Stranger On The Edge Of Time (studio) (5:35)

  "Crown Of Thorns" je studiová nahrávka, která původně vyšla na singlu "Eyes in the Night"; originální live verze této skladby se na CD zatím nikdy neobjevila. Z CD je vynechána skladba "Heart Attack", jejíž studiová verze vyšla na CD verzi "The Sentinel" (původně na singlu "Shock Treatment"). Disk navíc obsahuje studiové skladby ze singlu "Paris Is Burning".

  The Sentinel

 • LP (GF), EMI Harvest SHSP-2400124, UK, 13. 2. 1984
 • MC, EMI Harvest TC-SHSP-2400124, UK, 13. 2. 1984
 • LP (GF), EMI Harvest 1A-064-2400121, Evropa, únor 1984
 • LP, Capitol ST-12350, USA, srpen 1984
 • CD, Centaur Discs CENCD-001, UK, 1992
 • CD, Inside Out Music IOMCD 058, Spolková republika Německo, 2000
 • The Sentinel
  1. Shock Treatment (4:29)
  2. Cut And Run (4:59)
  3. Arrive Alive (4:05)
  4. Rise And Fall (Part 1) (6:05)
  5. East West (4:58)
  6. March On Atlantis (5:23)
  7. Rise And Fall (Part 2) (4:08)
  8. Heart Attack (7:59)
  9. Atlantis (7:59)
  10. Ark Of Infinity (7:05)

  sestava:

  Po té, co zájem projevilo několik nahrávacích společností, podepsala skupina nakonec smlouvu s EMI. Posléze byli posláni na druhý břeh Oceánu, do Atlanty, aby album nahráli ve studiích Eddieho Offorda. Některé z písní byly již předem ověřeny naživo, především "March of Atlantis" a "Atlantis". "Cut and Run" byla napsána ve stejné době jako "Paris Is Burning" (ta vyšla o rok dříve na singlu), obě písně se dokonce vyvinuly z téže instrumentální skladby. "Eyes in the Night" dříve nesla název "Arrive Alive" a byla hrána naživo nespočetněkrát.

  Nahrávání probíhalo v pohodě, ale po té, co byla Eddiemu učiněna nabídka na další práci, smíchal "The Sentinel" v mnohem kratším čase, než album potřebovalo, což se odrazilo v tom, že kapela nebyla s výsledkem úplně stoprocentně spokojená. Vše dopadlo tak, že v Evropě vyšel Offordův mix, zatímco pro americké vydání bylo album přemícháno Alanem Douglasem.

  Pro b-strany dvou singlů, které byly z alba vybrány ("Eyes in the Night" a "Shock Treatment") kapela přichystala ještě další skladby: "March on Atlantis", "East West", "Heart Attack" a "Crown of Thorns". Tyto písně byly nahrány během volných dnů na turné doprovázejícím vydání alba, a to vždy v tom studiu, které zrovna bylo nejblíž po ruce. Nelze tedy jednoznačně řící, kde vlastně byly tyto skladby zaznamenány...

  První britská řada výlisků obsahovala také plakát s obrazem z obalu, bez loga a fialových okrajů.

  Při reedici alba na CD se skupina rozhodla použít mix Alana Douglase. Díky kapacitě kompaktního disku se mohly na albu objevit i ostatní písně související s jeho konceptem (tj. právě "March on Atlantis", "East West" a "Heart Attack") a to ve správném pořadí. Studiová verze "Crown of Thorns" vyšla na CD "Arrive Alive". Na CD reedici byla také zpětně přejmenována "Eyes in the Night" na "Arrive Alive". CD od Inside Out navíc obsahuje bonusovou CD-ROM skladbu.

  The Wedge

 • LP, EMI Harvest SHVL-850, 2. 10. 1986, UK
 • MC, EMI TCSHVL-850 UK 2. 10. 1986
 • LP, EMI Harvest 24 0484 1, 2. 10. 1986, Evropa
 • The Wedge - LP front cover
   strana A
  1. Dance Through The Fire
  2. The Executioner (Bernie Goetz A Gun)
  3. Throwing Stones At The Wind
  4. A Million Miles Away (Imagination)
   strana B
  5. Win Or Lose
  6. Ratracing
  7. Just Like A Memory

  "The Wedge" vyšlo přibližně rok po EP "The Knightmoves". Začínají se tu projevovat rozpory mezi kapelou a EMI, obzvláště v písních jako "Throwing Stones at The Wind".

  Sestava na albu "The Wedge" (fotografie zleva):

  CD reedice

  "The Wedge" vyšlo porvé na CD až v roce 1992, společně s épíčkem "The Knightmoves". Společný disk nesl název "Knightmoves to Wedge".

  Knightmoves To Wegde...

 • CD, Centaur Discs CENCD-002, 1992, UK
   
  1. Stranger (3:49)
  2. Executioner (5:20)
  3. Throwing Stones At The Wind (5:08)
  4. Win Or Lose (4:27)
  5. Imagination (4:39)
  6. Ratracing (8:07)
  7. Sanctuary (9:34)
  8. Just A Memory (5:25)
  9. Dance Through The Fire (4:43)
  10. Nightmare (4:17)

  Všimněte si, že kromě přidaných skladeb z "Knightmoves" bylo změněno také pořadí a názvy písní původního alba. "A Million Miles Away (Imagination)" je zkráceno na "Imagination", "Just Like a Memory" se změnila jen v "Just a Memory" a uzávorkovaná část názvu "The Executioner" je úplně vynechána (což je ovšem chyba).

  V roce 2000 vychází "The Wedge" v CD-reedici u Inside Out; skladby z "Knightmoves" jsou umístěny na závěr jako bonusy.

  The Wedge

 • CD, InsideOut Music IOMCD-059, 2000, Spolková republika Německo
   
 • The Wedge (Inside Out reissue)
  1. Dance Through The Fire
  2. Throwing Stones At The Wind
  3. Win Or Lose
  4. The Executioner (Bernie Goetz A Gun)
  5. Imagination
  6. Ratracing
  7. Just A Memory
  8. Stranger
  9. Sanctuary
  10. Nightmare

  Pořadí skladeb původního LP opět není zachováno, "The Executioner" je správně doplněn o podtitul v závorce, "Imagination" a "Just a Memory" si však ponechávají jména z roku 1992. Jako bonus je na disku opět CD-Rom sekce, obsahující fotografie kapely z té doby a televizní vystoupení s jednou z písní.

  Beat the Drum

 • CD, fanklubové vydání, UK, 26. 9. 1998
 • CD, Psonik, UK, 25. 2. 1999
 • CD, Inside Out IOMCD 35, SRN, 25. 2. 1999
 • CD (promoverze), Inside Out IOMCD 35, SRN, 25. 2. 1999
 • CD (pirátská verze), Limited Progressive LIPRCD 10990403, Rusko, duben 1999
 • Beat The Drum CD, přední strana
  1. Call To Arms (6:29)
  2. Beat The Drum (9:18)
  3. Hide And Seek (4:43)
  4. Insomniac (7:41)
  5. All Or Nothing (4:53)
  6. Spirits (5:41)
  7. Man Of Principles (5:44)
  8. Ghosts (8:16)
  9. Blood And Roses (4:52)
  10. Wilderness Years (6:02)
  11. Fragments Of The Sun (8:01)

  Po tak dlouhé době jsou konečně zpátky! Toto album představuje opravdový come-back Pallas. Vznikalo už od roku 1986. Například píseň "Call to Arms" byla napsána již během příprav alba The Wedge. "Ghosts" Pallas hráli naživo v únoru 1998 a v tomtéž roce bylo pořízeno také demo této písně. Odlišné verze skladeb "Hide and Seek", "All or Nothing" a "Man of Principles" se objevily na MC jménem "Sketches" z roku 1989.

  První vydaná verze tohoto alba bylo fanklubové CD prodávané na prvním představení po pěti letech - na festivalu Day of Dreams ve Zwolli (Nizozemí) dne 26. 9. 1998. Bylo číslováno a podepsáno kapelou. Pokud si fanoušci posléze koupili i oficiální verzi CD, dostali nazpět peníze.

  Kapela plánovala nahrát pro oficiální CD sborovou verzi skladby "Fragments of the Sun", ale nakonec z toho sešlo a obě CD obsahují shodné písně.

  25. 2. 1999 album vychází na vlastním labelu kapely (Psonik) a zároveň u Inside Out Germany, která se postarala o celosvětovou distribuci. V promoverzi Inside Out bylo album baleno pouze v kartonu s potiskem a bez bookletu.

  The Cross & the Crucible

 • CD, InsideOut Music IOMCD-079, 25. 6. 2001, SRN
 • CD digipack, InsideOut Music IOMLTDCD-079, 25. 6. 2001, SRN
 • CD promo, InsideOut Music IOMCD-079, Germany 25. 6. 2001, SRN
 • CD, InsideOut Music America IOMA 2024-2, červenec 2001, USA
 • CD (pirátské vydání), ??? MDR 7713, srpen 2001, Rusko
 • The Cross And The Crucible
  1. The Big Bang (3:07)
  2. The Cross And The Crucible (9:05)
  3. For The Greater Glory (7:38)
  4. Who's To Blame (4:43)
  5. The Blinding Darkness Of Science (6:46)
  6. Towers Of Babble (8:09)
  7. Generations (6:05)
  8. Midas Touch (11:11)
  9. Celebration! (7:22)

  Umělecké zpracování bylo původně vytvářeno pro digipack, v Inside Out se však rozhodli, že digipacková bude jenom limitovaná edice, a nechali vyrobit také klasický booklet pro krabičky CD. Existuje také kartónový obal určený pro promo verze. V Americe vyšla "normální" verze CD pod jiným katalogovým číslem.

  The Blinding Darkness (DVD a live album)

 • DVD a 2CD, Inside Out Music, 2003, SRN
   
 • The Blinding Darkness
   CD 1:
  1. The Cross and The Crucible (9:05)
  2. For The Greater Glory (7:44)
  3. Who’s to Blame? (4:48)
  4. The Executioner / Rat Racing (11:05)
  5. Crown of Thorns (10:14)
  6. Beat The Drum (8:59)
  7. Blood and Roses (5:54)
  8. The Blinding Darkness (6:14)
  9. Towers of Babble (9:38)
   CD 2:
  10. Midas Touch (9:54)
  11. Celebration! (10:27)
  12. Rise and Fall (Part 1) (6:10)
  13. East West (5:02)
  14. March on Atlantis (3:14)
  15. Atlantis (8:06)
  16. Cut and Run (5:33)
  17. The Ripper (12:46)
   DVD:
  1. The Cross and The Crucible
  2. For The Greater Glory
  3. Who’s to Blame?
  4. The Executioner / Rat Racing
  5. Crown of Thorns
  6. Beat The Drum
  7. Blood and Roses
  8. The Blinding Darkness
  9. Towers of Babble
  10. Midas Touch
  11. Celebration!
  12. Rise and Fall ( Part 1 )
  13. East West
  14. March on Atlantis
  15. Atlantis
  16. Cut and Run*
  17. The Ripper*
  *v takto označených skladbách je hostem Euan Lowson

  The Dreams of Men

 • IOMCD 230 / SPV 48552, 28.10.2005
 • IOMSECD 230 / SPV 48550 (speciální edice), 28.10.2005 (?)
 • The Dreams of Men (kompletní grafické zpracování bookletu vizte níže)
  1. The Bringer Of Dreams (9:54)
  2. Warriors (7:19)
  3. Ghostdancers (7:34)
  4. Too Close To The Sun (11:15)
  5. Messiah (4:58)
  6. Northern Star (2:52)
  7. Mr. Wolfe (5:40)
  8. Invincible (10:52)
  9. The Last Angel (10:58)
  booklet "The Dreams of Men"
  (klikněte na obrázek pro větší verzi)

  Live

  Galerie

  koncert Pallas v Reichenbachu 24.1.2006
  otevřít prohlížeč fotografií

  sestava na Progeny Festivalu 2003 (fotografie ze zkoušek)

  Alan Graeme Niall Colin Mike
  Pozn. Mike Stobbie zaskakoval za Ronnieho na Progeny Festivalu 15. 11. 2003.
  nahoru
  Designed by ix99