IQ

Biografie

autor: Miro Boštík

Progresivní rock, nebo též art rock (umělecký rock), prošel za více než třicet let své existence několika vývojovými fázemi. Dnes snad nikdo nepochybuje, že nejvýznamnější a nejinvenčnější bylo období prvé, v sedmdesátých letech, kdy vydali svá klíčová díla giganti jako Yes, Genesis, Pink Floyd, King Crimson, ELP, nebo Camel. Od 90. let 20. století dodnes vznikají a svými deskami se prezentují mladé kapely třetí vlny tohoto stylu. Osmdesátá léta byla pro tuto hudbu nejtěžší - novoromantici, NWOBHM a hlavně nástup punku zatlačili progresivní rock do těžké defenzivy. Avšak v této době vznikly také kapely - dnes už pilíře tohoto hudebního směru - jako Marillion, IQ, Pallas, Pendragon a Twelfth Night, které s výjimkou posledně jmenované aktivně a většinou úspěšně fungují dodnes. Komerčně nejúspěšnější Marillion po odchodu zpěváka Fishe postupně vycouvali z tradičních progresivních vod a vlajkovou lodí této druhé vlny art, nebo chcete-li progrocku, se stali dodnes žádání a úspěšní, již kultovní IQ.

Prapočátky IQ je možné datovat do roku 1976, kdy se na koncertu Genesis v Southamptonu dohodli na založení kapely kytarista - samouk Mike Holmes a absolvent umělecké školy Peter Nicholls, v té době kromě zpěvu i bubeník a hráč na flétnu.

Kapela dostala název „Lens“ a byla charakteristická řadou personálních změn, v rámci kterých byl jediným pevně se stabilizujícím členem koncem sedmé dekády klávěsový mág Martin Orford. O vykrystalizování hudební orientace i personálního obsazení je možné hovořit od poloviny roku 1981, kdy do Lens nejprve nastoupil bubeník Paul Cook a později baskytarista Tim Essau a kapela souběžně s nahráním písně Intelligence Quotient mění název na IQ (prosinec 1981).

Hudební materiál, částečně ještě nahraný pod hlavičkou Lens, částečně už jako IQ, vychází ve formě „nultého“ kazetového alba „Seven Stories Into Eight“ v říjnu 1982. Dnes je originál této kazety vzácným sběratelským artiklem.

Kapela intenzivně koncertuje, mimo jiné několikrát jako headliner ve slavném londýnském Marquee clubu, kde za značného zájmu publika i hudebních kritiků představuje dlouhé kompozice „The Enemy Smacks“ a více než dvacetiminutovou „Last Human Getaway“,které se v září 1983 objevuji na prvním oficiálním LP(CD) „Tales From The Lush Attic“.

Na Ostrovech se značka IQ stává zárukou kvality a díky hudbě samotné, i své pódiové prezentaci (Nichollsovy převleky a masky á la Peter Gabriel) je kapela hodně srovnávána s původními Genesis. Období 1984-85 je možné považovat za první umělecký vrchol skupiny, který je završen vydáním druhého studiového alba s názvem „The Wake“ (srpen´85). Opět následuje vlna koncertů (turné s Wishbone Ash, ale i samostatně), prezentace v BBC, vše vrcholí nahrávkou Silvestrovského koncertu v Marquee, která vychází začátkem roku 1986 na desce pod názvem „Living Proof“.

Jak to už bývá, úspěch přináší problémy a komplikace. Atmosféra mezi muzikanty houstne, názory na další vývoj se liší. A výsledek? Zpěvák Peter Nicholls opouští kapelu, aby se věnoval svému původnímu výtvarnickému povolání (je také autorem obalů dosavadních desek a singlů IQ) a tvorbě nekomerční muziky(?!). Zaskočený zbytek skupiny vyhlašuje na jeho místo konkurz, na jehož základě se novým vokalistou stává Paul Menel (zlé jazyky tvrdí, že byl na tento post jediným přihlášeným kandidátem). Nahrávky ze session s Paulem Menelem pak vycházejí ještě v roce 1986 na 2LP (2CD) s názvem „Nine In A Pond Is Here“ (emise fanclubu IQ).

IQ podepisují poměrně lukrativní smlouvu s vydavatelstvem SQUAWK (poddivize Polygramu) a v roce 1987 se na trhu objevuje deska „Nomzamo“ s překrásnou titulní kompozicí a baladou „Still Life“. Jistý příklon ke komerčnějšímu pojetí hudby IQ je v této době zřetelný, přesto (nebo právě proto) se album prodávalo velmi dobře. Z desky vyšel i hodně úspěšný singl „Promises“. Ještě dál jde skupina na další řadové desce „Are You Sitting Comfortably?“(únor 1989), u které je cítit jistá podbízivost americkému soundu a trhu.

Deska, která se výborně prodávala, obsahuje ohromující desetiminutovou „Wurensch“, ale i skladby s hitovými ambicemi „Sold On You“ a „Drive On“. Producentem je Terry Brown, člověk, který je kromě jiného spolutvůrcem nejslavnějších alb kanadských RUSH. V kontextu historie skupiny jsou desky se zpěvákem P.Menelem přes koměrční úspěch fanouškovskou obcí ceněny méně, než produkce s Peterem Nichollsem.

 V létech 1988-90 kapela koncertuje jak headliner a v USA jako předkapela tehdy slavnějších Jethro Tull a Foreig- ner. Na dalším evropském turné vy- stupují společně s Mike & Mechanics Michaela Rutherforda. Výsledkem šnů- ry bylo každovečerní vypískání boční- ho projektu člena Genesis z pódia a absolutní triumf IQ. Když už vše vypadá zase v pohodě, SQUAWK se ocitá ve finanční krizi a kapela dostává od vydavatelství padáka. Znechucení Menel a Essau skupinu opouštějí. Klávesový čaroděj Martin Orford přijímá hozené lano Garyho Chandlera a odchází do spřízněných JADIS. IQ jsou takto nuceni v letech 1991-92 přerušit svou existenci. Po předešlých zkušenostech zakládají koncem roku 1991 Mike Holmes, Gary Chandler a Martin Orford novou nahrávací společnost Giant Electric Pea, na které jako jedna z prvních desek vychází kompilace složená z živého materiálu a starších skladeb IQ, nahraných ještě s Nichollsem - dostává název „J´ai Pollette D´arnu“. Manažérska a organizační práce u GEP však drží Holmese s Orfordem pospolu i ve vztahu k IQ a koncem roku ´92 píšou nový hudební materiál společně s bubeníkem Paulem Cookem. Vrací se usmířený Peter Nicholls a Orford zlanařil z JADIS skvělého baskytaristu Johna Jowitta. V březnu 1993 jsou znovuobnoveni IQ s už připraveným materiálem ve studiu, kde nahrávají páté studiové album v sestavě, která je funkční a úspěšná dodnes.

V červnu ´93 je na světě velmi silné CD „Ever“, které sklízí euforické reakce hudební kritiky a jeho prodejnost láme rekordy v Evropě i USA.

Následuje fanoušky nadšeně přijaté turné po Británii, západní Evropě a USA, které je završeno na Progfestu v Los Angeles, kde při desítce zúčastněných kapel mají statut headlinerů (nebo hlavní hvězdy). Rok nanejvýš úspěšný. V dalším roce se věnují různým vlastním projektům (Orford a Jowitt jsou paralelně členy IQ i JADIS, Nicholls má bokovku Niadem´s Ghost). V pětadevadesátém kapela sporadicky vystupuje v Británii a v západní Evropě a současně mixuje živák natočený v rámci Evertour´93 na památném koncertu v německém Kleve. Ve formě 2CD a videokazety vychází počátkem roku 1996 velmi zdařilý snímek s názvem „Forever Live“, který potvrzuje vysokou kvalitu skupiny také v živém podání.

Začátkem roku 1997 jsou IQ opět ve studiu, kde postupně nahrávají svůj nový projekt- koncepční dvojalbum „Subteranea“, které vychází jednotně v celé Evropě 6.října 1997. Děj tohoto díla pojednáva o muži, určeném na experimenty, který se snaží svému osudu uniknout. Toto mimořádně silné dílo patří spolu s „Lamb Lies Down Of Broadway“ v podání Genesis a „Brave“ od Marillion k pilířům koncepčních projektů v progresivním roku.

 O nebývalé soudržnosti a formě kapely svědčí fakt, že ještě před začátkem velkého turné jdou IQ opět do studia, čehož výsledkem je další dvojCD „Seven Stories Into ´98“, které vyšlo v dubnu 1998. První disk dvojalba je kompletní materiál z původního kazetového alba z roku 1982, druhý disk jsou totožné kompozice, nahrané soudobou technologií a doplněné o skladbu „Eloko Bella Neechi“. Toto album se dá koupit pouze na koncertech kapely, nebo přes internet z fanclubu IQ. Celý rok 1998 je věnován (per-partes) koncertnímu provedení dvojdesky „Subterranea“. IQ hrajou více než dvouhodinové koncepční koncerty bez přídavků. Živé provedení tohoto díla je fanoušky přijato s obrovským nadšením. V dalším roce vychází 2CD „Subterranea: The Concert“, nahrané 4.4.1999 v nizozemském Tilburgu v rockovém klubu 013.

V druhé půlce roku 2000 kapela nahrává 7.studiové album, které se na kontinentu objevilo v únoru 2001 pod názvem „The Seventh House“. Deska je výborná, je na ní cítit tvrdší přistup, ale úrovně Ever, či Subterranea, které spolu s The Wake představuji vrchol tvorby IQ, nedosahuje. V prosinci 2001 oslavila skupina 20. výročí své existence trojicí koncertů. Toho posledního, v londýnskem Mean Fiddler, se účastnili fandové z celé Evropy, včetně takových zemí jako Turecko a Malta. Na tomto speciálním vystoupení z 15. prosince měli pozici předkapely Lens! V sestavě Mike Holmes - kytary, Martin Orford - klávesy, flétna, zpěv, Paul Cook - bicí a Tony Wright - saxofon, zahráli téměř hodinový materiál, který vyšel počátkem února 2002 na CD pod názvem „A World In Your Eye“.

Týž měsíc IQ absolvovali osm štací po Západní Evropě a v březnu vyšlo toužebně očekávané DVD „Subterranea: Concert“.

V roce 2003 IQ postupně začínají vydávat sérii oficiálních bootlegů nazvanou „The Archive Collection“, zahrnující nejvýznamější archivní live nahrávky kapely. První doublecédéčko, vydané v limitované edici pouhých 2000 kusů, obsahuje záznam koncertu z Colos-Saal v německém Aschaffenburgu odehraný 16.února 2002.

Od 21. června 2004 je v prodeji nové padesátiminutové album IQ, nazvané „Dark Matter“. Album představuje pět nových kompozic, jejichž vrcholem je závěrečná čtyřiadvacetiminutová „Harvest of Souls“. Reakce fanoušků na tento počin IQ jsou dosti ambivalentní - jedni jej vyzdvihují do nebes, druzí zatracují jako velmi slabou desku. Na podporu alba vyrážejí IQ na turné po evropských i amerických sálech.

V roce 2005 opouští IQ Paul Cook a na jeho místo nastupuje Andy Edwards.

Další změna v sestavě se pak odehrála v roce 2007, kdy Mikea Holmese nahradil Mark Westworth.Současná sestava:

Live

Diskografie:

 1. Seven Stories into Eight (1982)
 2. Tales From The Lush Attic (1983)
 3. The Wake (1985)
 4. Living Proof (1986)
 5. Nine In A Pond Is Here (1986) 2CD
 6. Nomzamo (1987)
 7. Are You Sitting Comfortably? (1989)
 8. J´ai Pollette D´arnu (1991)
 9. Ever (1993)
 10. Forever Live (1996) 2CD
 11. Subterranea (1997) 2CD
 12. Seven Stories Into ´98 (98) 2CD
 13. The Lost Attic (1999)
 14. Subterranea: The Concert (2000)
 15. The Seventh House (2001)
 16. The Archive Collection 1 (2003)
 17. Dark Matter (2004)
 18. The 20th Anniversary Show (2004) DVD

Seven Stories into Eight

vyšlo 1982
studiová nahrávka, která vyšla jen na kazetě
 1. Capital Letters (In Surgical Spirit Land)
 2. About Lake Five
 3. Intelligence Quotient
 4. For Christ's Sake
 5. Barbell Is In
 6. Fascination
 7. For The Taking
 8. It All Stops Here


Tales From The Lush Attic

vyšlo 1983
studiové album
 1. The Last Human Gateway
 2. Through The Corridors
 3. Awake And Nervous
 4. My Baby Treats Me Right 'Cos I'm A Hard Lovin' Man All Night Long
 5. The Enemy Smacks
 6. Just Changing HandsThe Wake

vyšlo 1985
studiové album
 1. Outer Limits
 2. The Wake
 3. The Magic Roundabout
 4. Corners
 5. Widow's Peak
 6. The Thousand Days
 7. Headlong
 8. Dans Le Parc Du Chateau Noir

Living Proof

vyšlo 1986
live album
 1. Awake And Nervous
 2. Outer Limits
 3. It All Stops Here
 4. Just Changing Hands
 5. The Wake
 6. The Magic Roundabout
 7. Widow's Peak
 8. The Thousand Days
 9. Corners

Nine In A Pond Is Here

2CD, vyšlo 1986
předělávky starých skladeb s novým zpěvákem Paulem Menelem


  Disk 1:
 1. It All Stops Here
 2. Fascination
 3. Intelligence Quotient
 4. The Last Human Gateway

  Disk 2:
 5. Awake And Nervous
 6. Outer Limits
 7. The Wake
 8. Glenn Miller Medley
 9. Flash
 10. The Story Of Cow And The Grocery Boys
 11. Lost Horizon
 12. Robo II
 13. Funk Is In My Brain
 14. Stomach Of An Animal
 15. Sno It Pe Crep (truth)
Nomzamo

vyšlo 1987
studiové album
 1. No Love Lost
 2. Promises (as the years go by)
 3. Nomzamo
 4. Still Life
 5. Passing Strangers
 6. Human Nature
 7. Screaming
 8. Common Ground
 9. No Love Lost (piano/vocal version)

Are You Sitting Comfortably?

vyšlo 1989
studiové album
 1. War Heroes
 2. Drive On
 3. Nostalgia
 4. Falling Apart At The Seams
 5. Sold On You
 6. Through My Fingers
 7. Wurensh
 8. Nothing At All

J´ai Pollette D´arnu

vyšlo 1991
rarity
 1. It All Stops Here
 2. Sera Sera
 3. Intelligence Quotient
 4. Dans Le Parc Du Chateau Noir
 5. Medley (live)
 6. Common Ground (live)
 7. Promises (as the years go by) (live)
 8. Wurensh (live)

Ever

vyšlo 1993
studio
 1. The Darkest Hour
 2. Fading Senses
 3. Out Of Nowhere
 4. Further Away
 5. Leap Of Faith
 6. Came Down

Forever Live

2CD, VHS, vyšlo 1996
live
  CD 1:
 1. The Wake
 2. The Darkest Hour
 3. Widow's Peak
 4. Out Of Nowhere
 5. Nostalgia / Falling Apart The Seams
 6. The Last Human Gateway (middle Section)
 7. Fading Senses

  CD 2:
 8. The Thousand Days
 9. Leap Of Faith
 10. Human Nature
 11. The Enemy Smacks
 12. Headlong
 13. The Last Human Gateway (end Section)
 14. No Love LostSubterranea

2CD, vyšlo 1997
studiové album
  Disc 1:
 1. Overture
 2. Provider
 3. Subterranea
 4. Sleepless Incidental
 5. Failsafe
 6. Speak My Name
 7. Tunnel Vision
 8. Infernal Chorus
 9. King Of Fools
 10. The Sense In Sanity
 11. State Of Mine

  Disc 2:
 12. Laid Low
 13. Breathtaker
 14. Capricorn
 15. The Other Side
 16. Unsolid Ground
 17. Somewhere In Time
 18. High Waters
 19. The Narrow Margin

Seven Stories Into ´98

vyšlo 1998
Seven Stories into Eight + jeho nová nahrávka + bonus Eloko Bella Neechi

The Lost Attic

vyšlo 1999
rarit
 1. The Universal Scam
 2. Wintertell
 3. The Last Human Gateway (middle section)
 4. Hollow Afternoon
  (1999 recording)
 5. Apathetic And Here I...
 6. N.T.O.C. (Resistance)
 7. Eyes Of The Blind
 8. Barbell Is In (12" Lizard Mix)
 9. The Bold Grenadier
 10. My Legs
 11. Fascination
 12. Hollow Afternoon
 13. Awake And Nervous (radio session)
 14. Just Changing Hands (radio session)
 15. Widow's Peak (radio session)

Subterranea: The Concert

2CD, DVD, VHS, vyšlo 2000
live

kompletní koncertní provedení alba "Subterranea".

The Seventh House

vyšlo 2001
studiové album
 1. The Wrong Side Of Weird
 2. Erosion
 3. The Seventh House
 4. Zero Hour
 5. Shooting Angels
 6. Guiding Light

The Archive Collection 1

2CD, vyšlo 2003
oficiální bootleg, limitované vydání
  Disc 1:
 1. Intro
 2. Awake and nervous
 3. The thousand days / the magic roundabout
 4. The wrong side of weird
 5. State of mine / leap of faith / came down
 6. Erosion
 7. The seventh house

  Disc 2:
 8. The narrow margin (middle section)
 9. Just changing hands
 10. Guiding light
 11. The last human gateway
 12. Subterranea

Dark Matter

vyšlo 2004
studiové album
 1. Sacred Ground
 2. Red Dust Shadow
 3. You Never Will
 4. Born Brilliant
 5. Harvest of Souls

The 2Oth Anniversary Show

vyšlo 2004
live DVD
 1. Awake and Nervous
 2. The Thousand Days / The Magic Roundabout
 3. Erosion
 4. State of Mine / Leap of Faith / Came Down
 5. The Seventh House
 6. The Narrow Margin
 7. Human Nature
 8. Capricorn
 9. Just Changing Hands
 10. Guiding Light
 11. Headlong
 12. The Last Human Gateway
 13. Subterranea
 14. Jet
 15. Crazy Horses
 16. The Wake
 17. Mamma Mia / Out of Nowhere

  + v podání The Lens:

 18. Sleep Until You Wake
 19. Choosing a Farmer pt.1
 20. Of Tide and Change

GalerieIQ 2005 zleva: Pete Nicholls, Michael Holmes, Martin Orford, Andy Edwars, John Jowitt

Pete Nicholls - zpěv Michael Holmes - kytary John Jowitt - baskytary Martin Orford - klávesy Paul Cook - bicí (exčlen)
nahoru
Designed by ix99