Ayreon

Často kladené dotazy

z www.ayreon.com vybral a přeložil: Roman Procházka

Arjen

Jak se vyslovuje Arjenovo jméno?

Poslechněte si MP3 s nahrávkou správné výslovnosti jména "Arjen Anthony Lucassen".

Jak vzniklo jméno Ayreon?

Projekt dostal jméno podle hlavní postavy alba "Ayreon - The Final Experiment" (slovo "Ayreon" zde bylo zamýšleno pouze jako součást titulu, nikoliv jako jméno interpreta). Přestože se Arjenovi líbí podobnost mezi zvukem jména "Ayreon" a jeho vlastním jménem, jde o čirou náhodu. Ale nikdo tomu nechce věřit! Arjen chtěl minstrela z prvního alba Ayreon původně pokřtít "Aries", protože to byl sirotek a jméno dostal podle svého hvězdného znamení (Aries = Beran). Teprve když měl svůj part na "The Final Experiment" nazpívat Ian Parry, řekl Arjenovi, že správně se nevyslovuje "érijés" (trojslabičně), ale "érjés" (dvojslabičně). Arjen proto musel celé jméno změnit, aby sedělo do již napsaných textů a na hotové melodie. Kvůli středověkým vlivům na "The Final Experiment" Arjen chtěl, aby to jméno znělo starobyle, proto použil staroanglické "AY" (jako v Aylesbury, Ayshire). Zároveň si však přál, aby to znělo moderně kvůli futuristickým částem konceptu (rok 2084), takže použil "ON" (jako elektron, neutron, cyklotron atd.).

Píše Arjen pro svá alba vlastní příběhy?

Ano, Arjena víc baví vymýšlet si vlastní koncepty, než stavět album na základě známého příběhu. Nechává se inspirovat samotnou hudbou, takže koncept a texty obvykle vznikají až jako poslední. Někdy se dokonce stane, že nechá napsat část textů nebo některou melodii samotného hostujícího zpěváka, pokud si myslí, že odvede lepší práci než on sám.

Má Arjenova hudba nějaké poselství?

"The Final Experiment" poselství má: měli bychom se o sebe a o Zemi opravdu dobře starat, jinak náš svět brzy zkolabuje! Arjen však obecně poseltsví v muzice odmítá. "Nechci slyšet názory, chci si užívat hudby. Chci lidem (a sám sobě) dát šanci na chvíli uniknout z reality. Nechci jim vnucovat svůj pohled na svět, to nepovažuju za svůj úkol, i když si myslím, že mezi řádky toho jde vyčíst docela dost, pokud chcete. Ani jasné poselství 'The Final Experiment' nebylo záměrné - nějak se do toho příběhu prostě samo proplížilo. Což ovšem neznamená, že se s ním neztotožňuju, i když doufám, že lidstvo vydrží o něco déle než do roku 2084!"

Vybírá si Arjen hosty pro své projekty sám?

Ano. Jednou si udělal dlouhatánský seznam oblíbených zpěváků, které poslouchal, když vyrůstal, a snažil se je kontaktovat. Bohužel, velká část z nich je mrtvá! A mnozí jsou jednoduše nedosažitelní. Arjen ale kromě známých tváří hledá také nové talenty. "Zpěvák nemusí být technicky brilantní. Buď mě jeho hlas zaujme, nebo ne, nedokážu pořádně vysvětlit, co rozhoduje. Také je důležité, aby se jim líbila má hudba - spolupráce má cenu jedině tehdy, když je porozumnění oboustranné. V dnešní době už se naštěstí nacházím ve skvělé situaci, kdy zpěváci naopak kontaktují mě!"

Arjen

Bude možné někdy vidět Ayreon naživo?

Protože se nahrávání každého ayreonského cédéčka účastní obrovské množství hostů, je prakticky nemožné vyjet s Ayreon na turné. Arjen však čas od času vyráží na turné s některým ze svých ostatních projektů (Star One, Stream of Passion) a využívá těchto příležitostí k uvedení aspoň několika songů Ayreon na pódium.

Co Arjen říká na současný boom rockových oper?

Arjen tento boom odstartoval! Mnozí se mu smáli, když v roce 1995 nahrál svou první rockovou operu "Ayreon: The Final Experiment", a většina společností mu ji odmítla vydat. Po úspěchu tohoto alba a obzvláště pak třetí ayreonské desky "Into the Electric Castle" se ale řada muzikantů a producentů náhle vydala po jeho stopách a každou chvíli teď vzniká nová rocková opera s řadou zpěváků. Arjen k tomu říká: "Ano, všiml jsem si toho a beru to jako kompliment! I když si myslím, že mnohé z těchto projektů se mi osobně zdají příliš jednotvárné a zpěváci tam často znějí hrozně podobně. Já se vždycky snažím zapojit co nejvíc různých stylů, pocitů a odlišně znějících vokalistů. Tím samozřejmě riskuju, že pro mnohé bude moje hudba nestravitelná. Ayreon není hudba, kterou jde plně vnímat jen napůl ucha, musíte se stát její součástí, abyste si ji opravdu užili!"

Vyjde ještě nějaká další deska Ayreon?

V každém případě!

Jací lidé Arjena hudebně nejvíce ovlivnili?

 • kytaristé:
  Ritchie Blackmore (Deep Purple)
  Tony Iommi (Black Sabbath)
  Edward van Halen
  Steve Vai
  David Gilmour (Pink Floyd)
 • bubeníci:
  John Bonham (Led Zeppelin)
  Cozy Powell (Rainbow)
 • klávesáci:
  Keith Emerson (ELP)
  Rick Wakeman (Yes)
 • baskytaristé:
  Phil Lynott (Thin Lizzy)
  Geddy Lee (Rush)
 • zpěváci:
  John Lennon (Beatles)
  Ronnie James Dio (Rainbow)
  Robert Plant (Led Zeppelin)
  David Gilmour (Pink Floyd)

Jaká CD Arjena nejvíce ovlivnila?

 • prog:
  Pink Floyd - Wish you were here
  Jethro Tull - Thick as a Brick
  ELP - The Atlantic Years
  Triumvirat - Spartacus
  Porcupine Tree – Stupid Dream
  Hawkwind - Hall of the Mountain Grill
  Camel - Moonmadness
  Rick Wakeman - 6 Wives of Henry VIII
  Kansas - Power
  The White Noise - An Electric Storm
 • rock:
  Rainbow - Rising
  Led Zeppelin - III
  Queen - II
  Rush - Hemispheres/2112 (nedokážu vybrat jen jedno...)
  Thin Lizzy - Live and Dangerous
  Alice Cooper - Love it to Death
  Deep Purple - Made in Japan
  Black Sabbath - Heaven and Hell
  Van Halen - 1
  The Who - Tommy
 • pop:
  The Beatles - Magical Mystery Tour
  T.Rex - Electric Warrior
  The Sparks - Woofer in Tweeter's Clothing
  The Waterboys – This is the Sea
  Crosby, Stills, Nash and Young - Deja Vu
  Kate Bush - The Whole Story
  Webber/Rice - Jesus Christ Superstar
  Kaleidoscope - White Faced Lady
  Simon & Garfunkel - Sounds of Silence
  The Sweet - Desolation Boulevard

Kolik bylo Arjenovi, když začínal hrát na kytaru?

Začínal v patnácti. "Má první kytara měla dlouho jen jednu strunu, takže jsem mohl jen dokolečka hrát 'Smoke on the Water', znovu a znovu..."

Jak se Arjen naučil hrát na všechny ty nástroje, které teď ovládá?

Arjen nikdy nezískal žádné hudební vzdělání, nepočítáme-li pár akordů, které ho naučili kamarádi, aby mohl začít. Neumí hudbu číst z not ani ji do nich zapisovat, všechno má jen v hlavě. Nepovažuju se za výborného hráče, ale ví, jak by nástroje měly znít, jak by měly být smíchány a co by měly hrát, aby výsledek byl co nejlepší. Proto si také většinu nástrojů nahrává sám.

Arjen

Kdy opravdu odstartovala Arjenova hudební kariéra?

Arjen hrál v několika neznámých kapelách, dokud v roce 1981 nedostal místo v rockové skupině Bodine. S nimi nahrál také své první album - v roce 1982.

Jak Arjen píše a nahrává svou hudbu?

"U tvrdších věcí (jako např. Star One) začínám kytarovým riffem, ale u Ayreon vzniká jako první spíše posloupnost akordů nebo melodie. Tyhle nápady si asi tak rok jenom pobrukuju, hraju na akustickou kytaru a nahrávám na kazetu. O něco později je začnu vduchu skládat dohromady a ve svém studiu "Electric Castle" nahrávám první pořádné demosnímky (za doprovodu bicího automatu). Během této fáze se ony miloučké zárodky písniček proměňují v pořádná monstra! Následně jednotlivé skladby seřadím do správného pořadí. To dělám vždycky dřív, než začnu psát texty. Když pak vím, kdo bude zpívat jednotlivé party, přizpůsobím vokální linky stylům jednotlivých zpěváků (takže ne naopak!). Teprve v této chvíli začínám přemýšlet o vhodném konceptu, nechávám se novou hudbou inspirovat a pouštím se do psaní textů.

Vedoucí vokální linky buď sám nebo se ženou či kamarádem nahraju a rozešlu je bubeníkovi a zpěvákům. Jako první naostro nahrajeme bicí. Moje studio "Electric Castle" není na nahrávání bubenických partů zařízené, proto se na chvíli musím přesunout jinam. S hotovými podklady se vrátím do Elektrického hradu a natočím baskytaru, kytary a klávesy (v tomto pořadí).

Na řadu přicházejí zpěváci. Buďto přijedou do mého studia, nebo já dorazím tam, kde chtějí nahrávat oni, tak jak tak ale u toho chci vždycky být. Vokalisté mají absolutní volnost v tom, jakým stylem chtějí své písně nazpívat - mám zkušenosti, že tak z nich obvykle dostanu to nejlepší. I když jsou samozřejmě i takoví, kteří se raději zuby nehty drží melodie, kterou jsem jim připravil já.

Poté nahrávám všechny ostatní násroje: flétnu, cello, housle, sitár atd. a svá kytarová sóla. V této fázi nahrají sóla také přizvaní klávesisté (a někdy i další kytaristé), jejich nahrávání se ale prakticky nikdy neúčastním. Buď mi pošlou pásku nebo dokonce digitální soubory přes internet. Mohou si dělat co chtějí, jen když se jim podaří mě uchvátit!"

Jak vysoký je Arjen?

Arjen je vysoký 2 metry a 2 centimetry. Odpověď na samozřejnou (a opravdu velmi často kladenou) otázku je - ne, Arjen nehraje basketbal.

Designed by ix99