Ayreon

01011001

vychází: v Evropě vyjde 28.ledna 2008, kromě Německa, Rakouska a Švýcarska, kde vyjde už 25.1., InsideOut
tři verze: regulérní edice, speciální edice s bonusovým DVD a speciální edice v Deluxe balení (taktéž obsahujícím bonus DVD)
  disk 1 - Y
 1. Age of Shadows (10:47)
    incl. We Are Forever
 2. Comatose (4:26)
 3. Liquid Eternity (8:10)
 4. Connect the Dots (4:13)
 5. Beneath the Waves (8:26)
   (a) Beneath the Waves
   (b) Face the Facts
   (c) But a Memory...
   (d) World Without Walls
   (e) Reality Bleeds
 6. Newborn Race (7:49)
    (a) The Incentive
    (b) The Vision
    (c) The Procedure
    (d) Another Life
    (e) Newborn Race
    (f) The Conclusion
 7. Ride the Comet (3:29)
 8. Web of Lies (2:50)
  disk 2 - Earth
 1. The Fifth Extinction (10:29)
    (a) Glimmer of Hope
    (b) World of Tomorrow Dreams
    (c) Collision Course
    (d) From the Ashes
    (e) Glimmer of Hope (reprise)
 2. Waking Dreams (6:31)
 3. The Truth Is In Here (5:12)
 4. Unnatural Selection (7:15)
 5. River of Time (4:24)
 6. E=MC2 (5:50)
 7. The Sixth Extinction (12:18)
    (a) Echoes on the Wind
    (b) Radioactive Grave
    (c) 2085
    (d) To the Planet of Red
    (e) Spirit on the Wind
    (f) Complete the Circle

Zpěváci:

Hlavní vokalisté: Tom S. Englund (Evergrey); Jorn Lande; Jonas P. Renkse (Katatonia); Anneke van Giersbergen (ex-Gathering); Bob Catley (Magnum); Floor Jansen (After Forever); Steve Lee (Gotthard); Hansi Kursch (Blind Guardian); Magali Luyten (Virus IV); Daniel Gildenlöw (Pain of Salvation).

Ostatní vokalisté (doprovod + duety): Simone Simons (Epica); Ty Tabor (King's X); Arjen Lucassen; Liselotte Hegt (Dial); Phideaux Xavier; Marjan Welman (Elister); Wudstik.

Instrumentalisté:

Arjen, Ed Warby (bicí), Lori Linstruth (kytarové sólo), Michael Romeo (kytarové sólo), Derek Sherinian (klávesové sólo), Tomas Bodin (klávesové sólo), Joost van den Broek (klávesové sólo a piáno), Jeroen Goossens (flétny), Ben Mathot (housle), David Faber (cello).

Poznámka k názvu

01011001 je binární kód písmene Y. Planeta Y je přitom domovem druhu, k němuž příslušel Forever of the Stars (to víme z alba "Flight of the Migrator").

Příběh

Vzdálenou planetu Y obývají vodní tvorové, kteří dosáhli takového technologického rozvoje, že odhalili tajemství dlouhověkosti, rovnající se téměř věčnosti. Nazývejme je proto "Foreveřany" - ostatně i jeden příslušník této civilizace, který se podílel na experimentu s "elektrickým zámkem", nazýval sama sebe v řeči lidí "Forever of the Stars". Věčný život Foreveřanů je ale prázdný, ochuzený o jakékoliv city a vnitřní odezvy, protože s tím, jak se foreveřanská rasa rozvíjela, stala se čím dál tím více závislou na strojích, až pohasly i ty nejmenší jiskérky emocí v jejich duších. Spásu by ale mohla poskytnout kometa, která zrovna míjí planetu Y a podle výpočtů je na kolizním kurzu s malou modrou planetou ve Sluneční soustavě. Foreveřané se chopí šance a z komety učiní posla své DNA, které se má stát semenem revitalizované inkarnace jejich rasy. Když důsledky srážky vyhladí dinosaury, kteří planetě do té doby panovali, uchytí se foreveřanská DNA v novém prostředí a postupně z ní povstane rasa lidí. A dlouho se opravdu zdá, že experiment probíhá úspěšně a Foreveřané aspoň zprostředkovaně zakusí sílu emotivním pohnutek. Jenže pak se rozhodnou pomoci lidem překonat limity, na které narážejí, a urychlí jejich evoluci. To má tragické následky: morální rozvoj nové rasy velmi zaostává za tempem, s nímž postupují na vyšší a vyšší příčky vývojového žebříčku, postupně si podobně jako kdysi foreveřané vypěstují závislost na komplikovaných technických udělátcích a jejich emoce zakrňují. Foreveřané tak stojí před otázkou, zda mají hledat způsob, jak zabránit blížící se sebedestrukci svých "potomků", nebo je nechat svému osudu...

oficiální stránka o albu 01011001
Designed by ix99