Hudební zaměření tohoto webu

Všechny kapely, kterými se tu zabýváme, jsou svým způsobem jedinečné a dokáže-li se posluchač naladit na jejich vlnu, mají schopnost uchvátit a předávat nefalšované emoce. Velká část z nich v jistém smyslu navazuje na art- a progrockovou tradici 70.let, ale míra zhlédnutí se v oné éře se u jednotlivých skupin liší a některé se k ní nehlásí vůbec. Hodláme se tu zabývat nejen čistě progrockovými interprety, ale postupně se s vámi chceme podělit také o tipy na další, i neprogrockovou hudbu, jež nás zaujala. Přitom nemáme v úmyslu naznačovat, že by snad uváděná hudební dílka a hudební formace měly mít nějakého společného jmenovatele. Jediná skutečnost, která je veškeré muzice, o níž tu píšeme, z objektivního hlediska společná, je, že se líbí zakladateli tohoto webu ;)

O současném progresivním rocku a metalu

Progresivním rockem resp. progrockem nadále myslíme progrock společně s progmetalem.

S progrockem je spojena řada předsudků a nezanedbatelná část veřejnosti se bohužel dosud domnívá, že těžiště žánru spočívá v nesmyslně protahovaných sólech, onanistickém sebepředvádění muzikantů snažících se soutěžit v technice hry a nicneříkajících, trapných textech. Byli bychom rádi, kdyby tento web napomohl jméno progresivního rocku očistit.

autor obrázku: Ed Unitsky

Podle našeho názoru patří progrock mezi nejpestřejší a na city nejsilněji působící rocková odvětví. Přáli bychom si ukázat, že v něm zdaleka nejde o podporování egoismu, ale o krásu, zážitek a co nejplastičtější odraz muzikantova nitra. Ty, kteří žánr odepsali na úsvitu osmdesátých let, a ty, kteří si myslí, že už v dnešní době nevychází nic, co by stálo za poslech, bychom rádi vyvedli z omylu.

Setkáváme se s argumenty, že současná inkarnace progrocku popírá původní smysl slova "progrese" a že vlastně jen papouškuje to, co bývalo objevné před třiceti lety. Přejdeme-li fakt, že tato námitka není zcela spravedlivá (takoví Porcupine Tree, Pain of Salvation či Marillion podle nás pojem "progrese" naplňují beze zbytku), pak přesto nacházíme řadu důvodů, proč tuto hudbu poslouchat a obdivovat. Ačkoliv je pravda, že jsou skladby Flower Kings, IQ nebo Pallas v mnohém více než jasně inspirované originálními styly Yes, Genesis nebo Pink Floyd, přinejmenším emocionální obsah a celkový kontext, ve kterém písně současných kapel vznikají a který se v nich odráží, je jiný, a díky tomu dokáží dnešního posluchače oslovit stejně silně a jedinečně, jako kompozice starých legend.

Kontakt


nahoru
Designed by ix99